תשובון לשאלות נפוצות לגבי בוטים בדאלנט (DALnet Bot FAQ)

Version 5.0.2


Last translated by zivon () on 2003-10-20

Last revised by LadyDana () on 2000-12-27

Originally written by Ayukawa () on 1997-03-01

Please direct any comments or feedback about this document (only! no help requests!) to docs@dal.net. If you need help on issues not covered in this document, please see the information at http://help.dal.net.

הקדמה

שאלה נפוצה ב- DALnet הינה, "האם מותר לי להריץ כאן בוט ?" ה FAQ (תשובון לשאלות נפוצות) הזה מנסה לענות על שאלות שעלולות להיות לך לגבי הרצת בוט (bot) בדאלנט (DALnet). הוא מסביר למשתמשים חדשים מה זה בוט, ולמה מישהו אולי ירצה להריץ אחד.

Contents

1 · מה זה בוט?

בוט זה לקוח אוטומטי אשר מחובר ל - IRC, שלא מופעל ישירות על ידי בן אדם. בוט מגיב לפקודות שמוגדרות מראש באמצעות פעולות שמוגדרות מראש. בוטים מסויימים מגנים על ערוצים מפני הצפות השתלטויות, בעוד אחרים מתוכנתים להציף ולהשתלט על ערוצים. ישנים סוגים אחרים של בוטים אשר משמשים סתם לבידור. ישנם בוטים בכל מיני צורות, החל מהפשוטים ולפעמים הזמניים אשר מתוכנתים ב mIRC, ועד ל - eggdrop המסובכים והעוצמתיים.

שים לב: כל בוט אשר מתוכנת להציף, להשתלט או לבוא במגע עם כל פעילות מנצלת מושעים מדאלנט. כל ניסיום להריץ אותם יגרום לניתוקם ע"י קיל או/ו אוטוקיל (kill/AKILL).

2 · האם אני צריך בוט?

ברוב המקרים התשובה לשאלה זו היא "לא". ה- Services של DALnet (ChanServ, NickServ, MemoServ) מעוצבים בניסיון לחסל את רוב המטרות אשר לשמם נוצרו בוטים במקור. ChanServ קובע ונועל את המצבים של הערוץ ואת ה"נושאים" (topics). הוא גם יכול לתת אופ או להשאות אנשים, תלוי איזו גישה יש להם לערוץ.

למרות זאת ישנם דברים שה- Services לא מסוגלים לעשות.בחלק מהמקרים בוט טוב יכול להגן על ערוצים באופן יעיל יותר מ ChanServ. ניתן להוסיף לבוטים סקריפטים אשר מעיפים משתמשים על השעיה, קללות וכדומה. סקריפטים אחרים ניתנים להוספה לשם בידור, אשר ChanServ בדרך כלל לא מספק.

השימוש הכי גרוע שיש לבוט הוא להשאיר ערוץ פתוח כאשר אין בו אף אחד. הבוטים הללו הם פשוט ביזבוז של רוחב פס וחיבור, שמשתמש אמיתי יכל לנצל.

3 · על אילו סרברים אני יכול להריץ בוט?

לכל סרבר יש מדיניות שונה לגבי בוטים. כאשר רישום של בוטים הוא היסטוריה, זה תלוי בכל מנהל סרבר האם הוא/היא רוצה לאפשר בוטים על הסרבר שלו או לא. בוטים מזיקים מושעים מכל הסרברים. שים לב: בעקבות ההוספות וההורדות התמידים של סרברים בדאלנט, רשימה זו עלולה להשתמנות ללא התראה:

סרברים שמרשים להריץ בוטים:

wombat.dal.net

astro.dal.net

borg.dal.net

ced.dal.net

paranoia.dal.net

nexgo.dal.net

twisted.dal.net

בנוסף, לבדוק את ה - MOTD (הודעת היום) של סרבר מסויים בכדי לבדוק את המדיניות שלו לגבי בוטים יהיה רעיון טוב. הפקודה לעשות זאת היא: /motd servername.*. לדוגמא: /motd twisted.*.

4 · איפה אני יכול להשיג בוט?

בתלות בסוג הבוט שברצונך להריץ, ישנם מספר מקורות מעולים. http://www.mircscripts.org הינו מקור מאוד פופולרי לבוטים/סקריפטים ל mIRC. אך ממומלץ שתכתוב את הסקריפטים בעצמך, מפני שסקריפטים שנכתבו ע"י משהו אחר משארים אותך פגיע ל"דלתות אחוריות" (backdoors) אשר עלולות לגרום לך לאבד את הסיסמא של הכינוי או הערוץ שלך.

אתר מומלץ נוסף הינו: http://www.egghelp.org ל - eggdrops.

5 · לאן אני יכול לפנות לקבל עזרה?

הערוץ עזרה המומלץ לסקריפטים ובוטים הוא: #HelpDesk. #mIRC הוא הערוץ עזרה ל"לקוח" mIRC עצמו, אך בדרך כלל לא עונים שם על שאלות לגבי סקריפטינג.

6 · האם אני יכול להריץ בוט לתמיד?

סרברים אשר מרשים בוטים יסכימו לך להריץ את הבוט ככל שתרצה, כל עוד הוא לא מעורב בכל פעילות זדונית. אם פונה אליך "IRC Operator" של הסרבר שמריץ את הבוט שלך ומבקש שתוציא אותו, אנא עשה זאת.

7 · האם מותר לבוט שלי להציף את המשתמש הזה?

בהחלט לא. בוטים להצפה, בוטים לכפילים, בוטים למטרת השתלטות, וסוגים אחרים של סקריפטים למלחמה אסורים ב - DALnet ויקבלו AKILL אם ימצאו.

8 · כמה בוטים מותר לי להריץ?

בוט אחד מספיק לכל אחד, בהתחשב בעובדה שרוב המשתמשים לא צריכים אפילו אחד. בוטים מרובים נחשבים ככפילים, ויסולקו.