Kanal Yönetim İlkeleri

Versiyon 1.0.0


Dokumani son olarak ceviren: Mali () @ 2020-06-22

Dokumanin orijinal yazari: xPsycho () @ 2019-11-21

Lutfen, bu dokuman hakkindaki her hangi bir gorus veya onerinizi (yardim istekleri icin degil!) docs@dal.net adresine gonderiniz. Bu dokuman icerisinde aciklanmayan bir konuda yardima ihtiyac duyarsaniz, lutfen http://docs.dal.net adresindeki bilgilere bakiniz

Introduction

Bu döküman, DALnet'in kanal yönetimi kavramlarını kullanıcılara açıklamak için yazılmıştır.

Icindekiler

1 · Kanalları kim yönetir?

DALnet'teki kanallar kanal operatörleri tarafından yönetilir. Bir kanal operatörü @ kanalın kullanıcı listesindeki Nick'inden önceki önek ile tanınır.

IRC Operatörleri genellikle kanalların yönetimine dahil olmazlar veya rutin kanallarla ilgilenmezler. Kanal operatörleri kanalın Topic'ini ve amacını belirler, kanal için davranış kurallarına karar verir ve kanalda kime izin vermek istediklerini kontrol eder.

2 · Kanal opertaötrlerini kim yönetir?

Kanal operatörleri birbirlerini kontrol eder. Bir kanal kayıt edilmezse, tüm kanal op'ları eşittir ve herhangi bir Op veya Op grubu, kanala daha fazla Op eklemeye veya herhangi bir zamanda Op'ları kanaldan çıkarmaya karar verebilir. Bir kanal kaydedilmişse, bir kanal kurucusu ve isteğe bağlı olarak yöneticiler, SOps ve AOps dahil olmak üzere çeşitli düzeylerde kanal operatörleri olacaktır. Kanal Operatörleri hala bu hiyerarşide kendilerini izler ve her kanalın hangi erişim seviyesinin alınması gerektiğini dahili olarak belirler. Kurucu ve Yönetici, SOps ve AOps ekleyebilir ve kaldırabilir.

Bir kanal kayıtlıysa, kurucunun takma adını(Nick) yazarak bulabilirsiniz. /chanserv INFO #channelname .Bir kanalın Yönetici, SOp ve AOp listeleri yalnızca AOp veya daha yüksek erişime sahip kanal Op'ları tarafından görülebilir. Kanalın normal kullanıcıları, elbette kanal Op'larından birine sormanın yanı sıra, bir kanal operatörünün kanalda hangi erişim seviyesine sahip olduğunu göremez.

3 · Kanalın yönetilme şeklini beğenmezsem ne olur?

3.1 Bir kanalda tartışılanları sevmiyorum

Kanal operatörleri bir kanalın konusunu(Topic) ve amacını belirler ve kanalda hangi tartışmalara izin verileceğine karar verir. DALnet kanallarda söylenenleri sansürlemez. Bir birey grubuna rahatsız edici olabilecek konular diğer birey gruplarına rahatsız edici olmayabilir. Bir kanalda söylenenleri beğenmezseniz, bir kanal operatöründen kanalın içeriğini modere etmesini isteyebilirsiniz. Kanal operatörleri içeriğe izin vermeye devam ederse, kanalı terk etmenizi ve yeni bir tane bulmanızı öneririz.

3.2 Bir kanal operatörü tarafından haksız muamele gördüğümü hissediyorum

Kanal kayıtlıysa, lütfen başka bir kanal operatörü veya kanalın kurucusuyla konuşun. IRC Operatörleri, kanal operatörü davranışıyla ilgili anlaşmazlıkları ele almaz.

3.3 Haksız yere bir kanaldan atıldım ve/veya yasaklandım

IRC Operatörleri, kanaldan atılmalar ve / veya yasaklar dahil olmak üzere kanal operatörü davranışlarıyla ilgili anlaşmazlıkları ele almaz.

Her kanal kendi kurallarını belirler ve o kanalın op'ları kimin atılacağına ve / veya yasaklanacağına karar verir ve herhangi bir sebeple veya hiçbir sebeple kimseyi atmayabilir ve / veya yasaklayabilir.

The best way to determine why you were kicked or banned is to contact the specific channel operator who made the decision. The kick message and channel operator's nickname can usually be found by looking through the scrollback history in your status window.Neden atıldığınızı veya yasaklandığınızı öğrenmenin en iyi yolu, kararı veren kanal operatörüne başvurmaktır. Atılma sebebi ve kanal operatörünün takma adı genellikle durum pencerenizdeki geri kaydırıp geçmişe bakarak bulunabilir.

Orada herhangi bir bilgi bulamazsanız, şu komutu deneyebilirsiniz /mode #channel +b . Bu, kanalda ayarlanan yasakların bir listesini gösterir. Size uygun olanı bulup nick!user@host yasaklayan Op ile iletişim kurabilirsiniz.

Bazı kanallar yasak listelerini kullanıcılardan gizler. Bu durumda ve kanal kayıtlıysa, kanalın kurucusuyla iletişim kurmayı deneyebilirsiniz. Komutunu yazarak /chanserv INFO #channel kurucunun takma adı da dahil olmak üzere kanal bilgilerini görüntülemek için kullanılır. Çevrimiçi olduklarında kurucuya mesaj gönderebilir veya kayıtlı bir takma adınız varsa onlara bir not gönderebilirsiniz.