Yeni Kullanicilar icin DALnet Rehberi

Versiyon 1.3.0


Dokumani son olarak ceviren: Mali () @ 2020-07-13

Dokumani son olarak gozden geciren: Documentations Team () @ 2017-06-21

Dokumanin orijinal yazari: Wuher () @ 2000-12-11

Lutfen, bu dokuman hakkindaki her hangi bir gorus veya onerinizi (yardim istekleri icin degil!) docs@dal.net adresine gonderiniz. Bu dokuman icerisinde aciklanmayan bir konuda yardima ihtiyac duyarsaniz, lutfen http://docs.dal.net adresindeki bilgilere bakiniz

Önsöz

IRC, Internet Relay Chat(Internet Aktarimli Sohbet) kelimelerinin bas harflerinden meydana gelen bir sozcuktur.DALnet servisleri onbinlerce insanin herhangi bir zamanda sohbet edebilmeleri icin tamamen sirketler ve sahislar tarafindan bagislanmistir.

Icindekiler

1 · IRC'a Baglanti

DALnet'e baglanmak icin bir IRC Client'a ihtiyacimiz vardir. Isletim sisteminiz ne olursa olsun, baglanti icin en azindan bir IRC Client gereklidir.DALnet'e giriste kullanabileceginiz, genis cesitlilikteki yazilimlar hakkinda daha fazla bilgi almak icin http://www.dal.net/software adresini ziyaret ediniz.Eger bir IRC Client yukleyemiyor ve DALnet'de sohbet sohbet etmek istiyorsaniz, http://www.dal.net adresinde genel kullanima acik bir Java Client programi mevcuttur.

Mobil cihazınız için bir IRC istemcisiyle DALnet'e bağlanabilirsiniz. İşte her türlü mobil İşletim Sistemi için DALnet'e bağlanmanıza izin verecek bazı uygulamalar. İOS için lütfen kontrol edin Ilave A , Android için Ilave B , IRCCloud için Ilave C , qwebirc için Ilave D ).

2 · DALnet'i Özel yapan ne?

DALnet, cesitli yonlerden diger IRC aglarindan farklidir. En buyuk farklilik DALnet'in alisilagelmis IRC servisleridir: NickServ, ChanServ ve MemoServ. DALnet servisleri kendi kadromuz tarafindan kodlanmis, korunmus ve gelistirilmistir.Sohbet deneyiminizi daha keyifli bir hale getirmek icin dizayn edilmistir; DALnet servisleri hakkinda daha fazla bilgi almak icin, len http://www.dal.net/services adresini ziyaret ediniz.

3 · Temel IRC Komutlari

Bir IRC Serverina(Sunucusuna) baglanir

/server server :port

(Ornek: /server irc.dal.net:7000 )

IRC'tan bir "mesaj" ile ayrilir

/quit mesaj

(ornek: /quit Hoscakalin! )

Belirli bir kanala girer

/join #kanal

(Ornek: /join #Help )

Belirli bir kanaldan ayrilir

/part #kanal mesaj

(Ornek: /part #DALnetHelp Yardim icin tesekkurler! )

Bir eylem yapar - * Nickin(Lakabin) birsey yapar

/me bir eylem yerine getirir

(Ornek: /me kanaldaki herkesi selamlar )

*konu* ile karsilasan kanallari listeler

/list *konu*

(Ornek: /list *help* )

Bazi IRC Clientlari ''popups'' veya benzer menu ozelliklerine sahip olmasina ragmen, tum IRC komutlarinin, IRC Clientinizin komut satirinda yazilmasi en iyi yoldur.IRC Clientlarinizi kullanimda yardim icin, ayni isimle bir kanal deneyiniz. (Ornegin mIRC icin #mIRC , pIRCh icinse #pIRCh ) veya IRC Clientiniz da /help komutunu deneyiniz.

Yeni kullanicilar tarafindan siklikla sorulan sorulardan birisi de nickin nasil kaydedilecegidir.Bu bilgi http://docs.dal.net/docs/nsemailtr.html adresinde bulunabilir.

4 · Yardim Bulmak

DALnet, degisik basliklarda cesitli konularla ilgilenen bircok yardim kanalina sahiptir, bunlarin hepside muhakkak ki IRC ile ilgili degildir. Bundan dolayi, yardim bulabilmek icin ilk adiminiz probleminizin ne olduguna karar vermektir.

IRC ile ilgili problemlerde, sorunun DALnet ile ilgili olup olmadigini bilmek onemlidir.Biz diger aglardaki problemlerle ilgili yardim yapmiyoruz(banlanma (yasaklanma),identd problemleri, server downtime, vb.). DALnet ile ilgili sorunlariniz icin #Help (Ingilizce).

Başka bir dilde yardıma ihtiyacınız olursa http://docs.dal.net/docs/channelstr.html#2 belgesini ziyaret edebilirsiniz.

5 · DALnet Resmi Helper

DALnet IRC topluluğunu temsil etmek üzere bir "resmi helper" #Help ve resmi olarak belirlenmiş diğer sohbet kanalında bulabilirsiniz. #DragonRealm . DALnet IRC hizmetleri komutları konusunda kullanıcılara yardım sağlamaktan sorumludurlar.

"Resmi Helper" olarak belirlenen kullanıcılar IRC Operatörleri değildir. Aslında, ağ hizmetleriyle ilgili DALnet personeli tarafından sağlanan kaynaklarla, yardıma ihtiyacı olan kullanıcılara yardımcı olmak için boş zamanlarında gönüllü olan normal DALnet kullanıcılarıdır. Bir IRC Operatörü bulmak için lütfen aşağıdaki bağlantıyı tıklayın: http://docs.dal.net/docs/operinfotr.html .

5.1 Bir Helper nerede bulunur?

Resmi ve resmi olmayan yardım kanallarındaki diğer kullanıcılara yardımcı olmak için zamanlarını gönüllü olarak kullanan tüm kullanıcıları bu kanalda bulabilirsiniz. #Help . Bu statü sadece Yardım Komitesi ve DALnet Merkez İdaresi tarafından uygun adaylara verilir.

Tüm resmi DALnet yardımcıları, hizmet araçlarını kullanan kullanıcılara kolayca yardım sağlayabilir. İşte bir örnek /whois resmi helper bilgisi

MissPeanut is janice@peanutty.yummy.com * Peanut Butter is the best!
MissPeanut on @#help +#dragonrealm
MissPeanut using koala.vc.au.dal.net Micron21, Australia
MissPeanut has identified for this nick
MissPeanut is an official DALnet Helper.
MissPeanut is using a secure connection (SSL)
MissPeanut End of /WHOIS list.

Yukarıda görüldüğü gibi, bu kullanıcının / whois ağ yardımcısı durumunu gösteren "MissPeanut resmi bir DALnet Yardımcısıdır" bilgisini içerir.

Not: Bu komut ile diğer resmi yardımcıları bulabilirsiniz: /motd teams.*

6 · DALnet IRC Operatorleri

DALnet Irc Operatoru serveri korumada, gorevi geregi adminine(yoneticisine) asistanlik eder ve agin istikrarini korumada yardimci olur. IRCoplar, kullanicilara Dalnet agi, servisleri ve tartismalarin cozumunde yardimci olurlar. Istekleri dogrultusunda cesitli ekiplere katilabilirler.DALnet'in gelir getirici bir unsur olarak yapilmadigini ve kadrodaki uyelerinin de ucret almadigini lutfen unutmayiniz.

Ag yonetimi hakkinda daha fazla bilgi almak icin http://www.dal.net/admin adresini ziyaret edebilirsiniz.

7 · Kanal Operatorleri

Nicklerinin onunde @ isareti olan kisiler kanal operatorleri olarak sayilirlar ve kanalin bazi ayarlarini degistirebildikleri gibi duzeni de saglarlar. DALnet kanallarin nasil yonetildigine dair sorumluluk sahibi degildir, bu kanal oplarina, ozellikle de founder(kurucu)'a baglidir. Cogu op sorumluluklarini bilerek hareket eder, ancak herhangi bir problem olursa da bunu kanalin founderi ile gorusmelisiniz.Kanalin yonetimi konusunda son soz foundera aittir. Asagidaki komutlardan birini kullanarak kanal founderinin kim oldugunu cikarabilirsiniz:

/chanserv info #kanal

/quote chanserv info #kanal

/msg chanserv@services.dal.net info #kanal

8 · Güvenlik

IRC uzerindeyken, guvenlik konusunda bilhassa tedbirli olmalisiniz. IRC uzerinden dosya kabul ederken cok dikkatli olmalisiniz, nickname ve kanal sifrelerini diger kullanicilarla paylasmayiniz ve Misrosoft Windows'un herhangi bir bicimini kullaniyorsaniz http://docs.dal.net/docs/exploitstr.html adresini ziyaret ediniz.

9 · Sonsöz

DALnet Dokumantasyon ekibi sizin icin yararli olabilecek bircok ilginc ve yardimci konulari tedarik etmektedir. Daha fazla bilgi icin http://docs.dal.net adresine bakiniz.

Appendix A · iOS kullanıcıları (iPhone'lar / iPad'ler / iPod touch)

Geleneksel olarak, Mac'teki sohbet istemcileri göz kamaştırıcı bir şeydi. Konuşma, bu boşluğu doldurmayı amaçlayan gelişmiş bir IRC, SILC ve ICB istemcisidir. Mac OS X arayüz kurallarına uyarak, Colloquy kaliteli bir Mac uygulamasının görünümüne ve özelliklerine sahiptir. AppleScript. Kolay betikleme için güçlü bir sözlük. Uygulama güncellendi ve * NOT * ücretsiz.

A.1 DALnet'e nasıl bağlanır

1. App mağazası aracılığıyla indirin.

2. Uygulamayı girin.

3. Yönet'e dokunun.

4. Yeni Bağlantı Ekle - IRC Bağlantısı'na dokunun.

5. Adres alanına DALnet sunucu adresini irc.dal.net yazın.

6. Ağ Kimliği alanına, Takma adınızı ve Gerçek Adınızı girin.

7. Gelişmiş'e dokunun.

a) Sunucu Bağlantı Noktası alanına DALnet sunucusu bağlantı noktasını girin (varsayılan 6667, SSL varsayılan 6697 için).

b) DALnet sunucunuz SSL kullanıyorsa SSL kullan'ı açın.

c) SASL'yi Kestir'i kapatın.

d) Kullanıcı adı alanına, IRC kullanıcı adınızı / kimlik numaranızı girin.

e) Parola alanına, Boş bırakın.

f) Nick Pass alanında, takma adınızın şifresini yazmak ya da boş bırakmak sizin seçiminizdir.

g) Kodlama alanında, olduğu gibi bırakın. "Arap DALnetizenler için, Arapça'ya değiştirin (Windows)".

*** Arabic (Windows), Microsoft Windows altında Arapça yazmak için kullanılan bir kodlamadır ****

8. Şimdi geri dönün ve Bağlan'a dokunun.

A.2 Nereden yüklenmeli

Apps mağazasından, Colloquy'yi arayabilir ve cihazınızda indirebilir veya resmi web sitesinde bulabilirsiniz. http://colloquy.info/downloads.html

Appendix B · Android kullanıcıları (Samsung Galaxy / HUAWEI / LG / HTC ve daha fazlası)

AndroIRC, aynı anda birden fazla sunucuya bağlanabilen bir Android IRC istemcisidir. Uygulama * ÜCRETSİZ * olup birçok dili desteklemektedir. Daha fazla bilgi için lütfen http://www.AndroIRC.com adresini ziyaret edin.

B.1 DALnet'e nasıl bağlanır

1. Google / Play Store aracılığıyla indirin.

2. Uygulamayı yükledikten sonra, ayarlar simgesini tıklayın ve ayarları seçin.

3. Takma adını ve Nickname / ident / Gerçek ad alanlarını doldurun.

4. Tab Sunucuları'nı tıklayın ve Yeni Sunucu eklemek ve sonraki talimatları izlemek için ayarlar simgesini tıklayın.

a) Ad'ı tıklayın ve DALnet'i IRC sunucu adı olarak yazın ve ardından Tamam düğmesine basın.

b) Adres üzerine tıklayın ve irc.dal.net yazıp sonra Tamam düğmesine basın.

c) * Bağlantı noktası varsayılan olarak bırak *

d) * Parolayı boş bırak *

e) Takma ad üzerine tıklayın ve IRC takma adınızı yazın

f) Ident üzerine tıklayın ve IRC kullanıcı adınızı yazın

* karakter seti hassas UTF-8 olduğu gibi bırakın. Arap DALnetizens için bunu windows-1256 * olarak değiştirin. *

*** WINDOWS-1256, Microsoft Windows altında Arapça yazmak için kullanılan bir kodlamadır. ***

5. Şimdi geri dönün ve artı (+) üst uygulama sayfasını tıklayın ve bağlanmak için DALnet'i seçin.

B.2 Nereden yüklenmeli

Google / Play store'dan AndroIRC'yi arayabilir ve mobil cihazınızdan indirebilir veya resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. http://www.AndroIRC.com Daha fazla talimat için.

NOT: Temel IRC komutlarını kullanan tüm Önceki Mobil Aygıt Uygulamaları.

Appendix C · IRCCloud

IRCCloud gelecekte bir IRC müşterisidir. Bağlı kalmak, herhangi bir yerden sohbet etmek ve bir mesajı kaçırmamak. Hesabınız silindi. Ücretsiz bir hesap için kaydolun / Fiyatlandırma. Sizi DALnet sunucularına bağlar, bağlantınızı canlı tutar ve sohbet geçmişinizi saklar. https://www.IRCCloud.com adresinden modern bir web tarayıcısı veya mobil uygulamalarına erişebilirsiniz.

C.1 Web sitesi aracılığıyla nasıl bağlanır

1. https://www.IRCCloud.com 'yi tıklayın.

2. Doldurarak kaydolmanız gerekir:

- Ad

- Geçerli bir e-posta adresi

- Şifre

*** IRCCloud E-posta Doğrulaması almak için Kaydol'a tıklayın. E-posta adresinizi onayladıktan sonra, DALnet'e bağlanmak için bir sonraki talimatları izleyin:

a) Ana makine adı alanında, DALnet ipv6.dal.net'i seçersiniz

b) Kimlik alanında, boşlukları takma adınız ve tam adınızla doldurun

c) Ağa Katıl'a basın ve DALnet'in keyfini çıkarın

C.2 Mobil uygulamalarla nasıl bağlanır (iOS / Android)

1. IRCCloud adını arayarak App Store veya Google / Play mağazası üzerinden indirin

2. Doldurarak bir hesap oluşturun:

- Ad

- Geçerli bir e-posta adresi

- Şifre

**** IRCCloud E-posta Doğrulaması almak için Kayıt ol tıklayın. E-posta adresinizi onayladıktan sonra, DALnet'e bağlanmak için bir sonraki talimatları izleyin:

a) Ana makine adı alanında, DALnet ipv6.dal.net'i seçersiniz

b) Kimlik alanında, boşlukları takma adınız ve tam adınızla doldurun

c) Ağa Katıl'a basın ve DALnet'in keyfini çıkarın

C.3 Nereden yüklenmeli

Her iki işletim sistemi de uygulamayı kendi mağazalarında bulabilir.

Appendix D · qwebirc

qwebirc, kullanıcıların PC ve mobil cihazlardaki herhangi bir web tarayıcısından IRC'ye bağlanabilmeleri için kullanımı kolay, ücretsiz ve açık kaynaklı bir IRC istemcisidir. http://www.dal.net:9090

D.1 DALnet'e qwebirc ile bağlanma

1. Aşağıdaki web sitesini ziyaret ediniz; http://www.dal.net:9090

2.Aşağıdakileri doldurmanız gerekiyor;

- Nickname(Takma ad)

- Bağlanmak istediğiniz kanal(lar)

- Kanal adlarını virgülle ayırarak birden fazla kanala katılabilirsiniz (,).

- Örneğin; #docsteam,#help,#new2irc

Qwebirc kullanarak bağlanırken, identd her zaman otomatik olarak ~ qwebirc olarak ayarlanır.

***CONNECT kelimesine tıklayınız

[10:34] qwebirc v0.93

[10:34] Copyright (C) 2008-2014 Chris Porter and the qwebirc project.

[10:34] http://www.qwebirc.org

[10:34] Licensed under the GNU General Public License, Version 2.

[10:34] == Connecting to server, please wait...

[10:34] == *** (qwebirc) Looking up your hostname...

[10:34] == *** (qwebirc) Couldn't look up your hostname!

[10:34] == Logging in, please wait...

[10:34] -halcyon.il.us.dal.net- *** Looking up your hostname...

[10:34] -halcyon.il.us.dal.net- *** Found your hostname

[10:34] -halcyon.il.us.dal.net- *** CGI:IRC host/IP set to 123.112.12.141 123.112.12.141

[10:34] == Signed on!

D.2 Temel DALnet Komutları

qwebirc çok temel bir IRC istemcisidir ve bu nedenle tüm IRC komutları kullanılamaz.

Tüm DALnet hizmet komutlarına aşağıdakiler yoluyla erişilebilir;

/msg ChanServ@services.dal.net Help

/msg NickServ@services.dal.net Help

/msg MemoServ@services.dal.net Help

D.3 Genel IRC Komutları;

/query nickname

/msg nickname mesaj

/list *kanal*

/kick nickname *sebep*

/me mesaj

/topic #kanal topic

/whois nickname

/ignore nickname

Ignored eDdYk0nG; ignore kaldırmak için şunu yaz /UNIGNORE eDdYk0nG

/unignore eDdYk0nG

Unignored eDdYk0nG.

/ignore

Aktif ignore(engelleme) listenizi gösterir :

Ignore list:

- eDdYk0nG

/mode nickname/channel +/- argm

Bir kullanıcı veya kanal hakkında daha fazla bilgi için lütfen şu adresi ziyaret edin;

http://docs.dal.net/docs/modestr.html

DALnet'e bağlanmak için qwebirc kullanırken (ve bir kanalda op iseniz), tamamen desteklenen bir özellik olmadığı için yalnızca kick / ban atabileceğinizi unutmayın.

Nick üzerinde sola tıklayarak, aşağıdaki kullanılabilir seçenekleri göreceksiniz;

-whois

-query

-slap

-kick

-deop

-voice

-ignore

Daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, lütfen #Help kanalını ziyaret edin