DALnet NickServ Kayit

Versiyon 4.1.2


Dokumani son olarak ceviren: Mali () @ 2020-07-15

Dokumani son olarak gozden geciren: PJKevin () @ 2004-09-02

Dokumanin orijinal yazari: Kzoo () ve Wizzu () @ 2000-10-01

Lutfen, bu dokuman hakkindaki her hangi bir gorus veya onerinizi (yardim istekleri icin degil!) docs@dal.net adresine gonderiniz. Bu dokuman icerisinde aciklanmayan bir konuda yardima ihtiyac duyarsaniz, lutfen http://docs.dal.net adresindeki bilgilere bakiniz

Önsöz

Bu dokuman, DALnet icerisinde bir nick kaydetmeniz icin yerine getirmeniz gereken asamalari aciklamaktadir.Ayrica, nickname kaydinin geregi olan e-posta ile ilgili konuyu ve diger bazi komutlari da icermektedir (asagiya bakiniz).

Daha fazla bilgi icin /join #Help

DALnet'te nickname (nick) kaydetmenin iki asamali bir sureci vardir.Nickler icin bir e-posta adresi belirtilmelidir. E-posta uzerinden onaylanmayan nickname kayitlari, IRC tarafindan 72 saat icerisinde iptal edilir.Bu yuzden gecerli bir e-posta adresi belirtmek cok onemlidir.

Icindekiler

1 · Nickinizi nasil kaydedersiniz

Not: DALnet Nick Kayıt Hizmeti (NickServ), NickServ REGISTER isteklerini işleme koymadan önce "text captcha" istemek üzere değiştirildi. Hizmetlerin amacı her zaman "onu elde eden ilk kullanıcıya" takma ad ve kanalların sahiplik hakkını vermektir. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, botların aldığı nickname ve kanal sayılarının arttığını , onları tuttuğunu ve asla serbest bırakmadığını gördük. Bir botnet'in kullanıcıdan önce bir takma ad alması normal olarak adil değildir. Captcha, bir program tarafından yapılan ve sadece insanların geçebileceği ancak bilgisayarların takılacağı bir uygulama . En yaygın senaryo, bir kelimenin veya ifadenin yazılması gerekir ve bilgisayar programları yapılması gerekeni yapamaz. . NickServ'e olağan kayıt komutunu verdiğinizde, basit bir rastgele soruyu cevaplamanız istenecek. Bu soru aynı zamanda NickServ tarafına da gönderilecek. . Yanıt doğruysa, her zamanki gibi tamamlanması gerekecek normal AUTH e-postası gönderilir . Cevap yanlışsa tekrar denemeniz istenecek. Sorular gerçekten basit ve her hafta güncellenecek.

Nickinizi kaydetmeniz icin gerekli olan komut sudur:

/nickserv register sifre e-posta adresi

Kullanıcı NickServ'den soru ile ilgili bir bildirim alır.

/nickserv register şifre email address cevap

Örnek:

/nickserv register PeanuttyButteryPass12 janet@peanutbutter.ca

-NickServ- PeanutButterLover adını kaydetmeden önce, şu soruyu cevaplamanız gerekir:
-NickServ- Mark's name is?
-NickServ- Cevaplamak için, yazınız: /msg NickServ@services.dal.net REGISTER PeanuttyButteryPass12 janet@peanutbutter.ca answer_here
-NickServ- Daha fazla bilgi için, lütfen ziyaret ediniz; http://www.dal.net/kb/view.php?kb=188 veya /join #Help

/nickserv register PeanuttyButteryPass12 janet@peanutbutter.ca Mark

PeanuttyButtery12 şifrenin olması gerektiği yer, janet@peanutbutter.ca çalışan e-posta adresi ve Mark bu sorunun cevabı olacaktır.

Bununla birlikte,Kaydınızı tamamlamayı kaçırdıysanız, DALnet'e bir sonraki bağlanışınızda NickServ'den takma adınızın kaydının tamamlanmadığını bildiren bir bildirim alacaksınız. İşte ne göreceğinize bir örnek:

-NickServ- PeanutButter takma adı için kayıt tamamlanmadı.
-NickServ- Daha fazla bilgi için lütfen ziyaret ediniz; http://docs.dal.net/docs/nsemailtr.html#3

PeanuttyButtery12 sifre, janet@peanutbutter.ca ise isleyen bir e-posta adresi olarak belirtilmistir.

Bir sifre secerken aklinizda tutmaniz gereken bir cok sey vardir.Bu konu uzerine daha fazla bilgi icin, DALnet Sifre Rehberi'ne http://docs.dal.net/docs/passwordstr.html adresinden ulasabilirsiniz.

Servislerde nick ile ilgili tum ozellikleri kullanabilmeniz icin oncelikle nick kaydinizin onayini yapmaniz gerekmektedir. Bu yuzden gecerli bir e-posta adresi kullanmaniz cok onemlidir.Daha fazla bilgi icin lutfen Bolum 3 bolumune bakiniz.

2 · Nickinizi nasil identify (tanimlama) edersiniz

Bir cok sayidaki komutlari kullanmadan once, nickinizi kaydetmeye gereksinim duyacaksinizdir.Identify etmenin bircok yolu vardir, en populerlerinden ikisi sudur:

/msg nickserv@services.dal.net identify nick password
/nickserv identify nick sifre

O an icerisinde kullanmadiginiz bir baska nicki identify etmeniz de mumkundur.Sadece hali hazir da kullanmis oldugunuz nicki identify etmek isterseniz, o zaman nick parametresi disarida kalabilir. Ornekler:

/msg nickserv@services.dal.net identify PeanuttyButteryPass12
/msg nickserv@services.dal.net identify PeanutButterLover PeanuttyButteryPass12
/nickserv identify PeanuttyButteryPass12
/nickserv identify PeanutButterLover PeanuttyButteryPass12

NickServ'e identify etmenin diger yollari:

/quote nickserv identify nick sifre
/identify nick sifre
/services identify nick sifre

Daha onceki komutlar da oldugu gibi, o anda kullanmis oldugunuz nicki identify etmek istiyorsaniz, nick parametresini yazmaniza gerek kalmayacaktir.

NOT: Sifrenizi kazara gostermekten kacinmak icin, servislerle ilgili tum komutlarinizi status penceresi icerisinde (ya da, eger IRC clientinizin status ekrani yoksa, kanal veya mesaj penceresi olmayan bir baska yer de) yazmaniz iyi bir fikirdir.Ornegin, komut icerisinde (/) isaretinizi yazmamaniz, sifrenizin acik bir kanala gitmesine yol acacaktir.

NickServ veya ChanServ disinda hic kimseye hic bir sart altinda identify etme girisiminde bulunmamalasiniz.Onun icin, MickServ,NickSrv, vb, gibi nicklere sahip olan kisiler aldaticidir.Nickiniz veya onunla ilgili olan bir takim ayricaliklariniz bir baska kisinin ellerine gecebilir.Sifrenizi korumakla sadece kendinizin sorumluluk tasidigini aklinizdan cikarmayiniz.Servisler veya IRC Operatorlerini taklit eden kisiler hakkinda etraflica bir rehberi http://docs.dal.net/docs/ircimpstr.html adresinden bulabilirsiniz.

Eger nickinizi identify edemiyorsaniz, NcikServ'in sifreler konusunda hassas oldugunu akliniza getiriniz.Yani, NickServ kucuk veya buyuk harfleri ayri ayri ele almaktadir, ornegin ''elma'' ve ''ELMA' ayri sifreler olmaktadir.Sifrenizi dogru bir sekilde yazdiginizdan emin olun.Eger halen hata mesaji aliyorsaniz, o zaman http://docs.dal.net/docs/nickservtr.html adresinde aciklamasi yapilan SENDPASS komutunu kullanmayi deneyiniz. Eger bu calismiyorsa, IRC icerisinde bir IRC Operatorune danisiniz.Bir IRC Operatoru bulmanin yollari http://docs.dal.net/docs/findopertr.html adresinde mevcuttur.

3 · Nickname kaydı nasıl onaylanır?

Bir saat içinde veya civarında, ayarladığınız adrese gönderilen "DALnet Kullanıcı Kaydı" ndan bir e-posta alacaksınız. Bu postada, takma ad kaydınızı tamamlamak için yetkilendirme (AUTH) kodunuz ve nasıl kullanılacağı size bildirilecektir.

Bununla birlikte kaydınızı tamamlamayamadıysanız, DALnet'e bir sonraki bağlanışınızda NickServ'den size kaydının olduğunu bildiren bir bildirim alırsınız takma adınız henüz tamamlanmadı. İşte ne göreceğinize bir örnek:

-NickServ- PeanutButter takma adı için kayıt tamamlanmadı.
-NickServ- Daha fazla yardım için lütfen e-posta adresinizi kontrol edin veya daha fazla bilgi için http://docs.dal.net/docs/nsemailtr.html#3 adresini ziyaret edin.

Takma ad kaydınızı, "https://users.dal.net/auth.php?" ile başlayan e-postadaki bağlantıya giderek veya tarayıcınıza kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Takma adınızı kaydetmeyi seçtikten sonra size "ONAYLA" tıklamanız gereken DALnet yetkilendirme web sayfasına bir bağlantı verilecektir; bundan sonra takma adınız tamamen kaydedilecek ve sunucu durumu penceresinde bu şekilde bilgilendirileceksiniz.

-NickServ- Görev tamamlandı! PeanutButter takma adı tamamen kayıtlı!

-NickServ- Artık nick ayarlarınızı değiştirme yetkiniz var, memo gönderin

-NickServ- diğer kullanıcılara, ve DALnet'in kayıtlı kullanıcı web sitesini kullanın:

http://users.dal.net

-NickServ- DALnet'i tercih ettiğiniz için teşekkürler! :)

Web sayfasında yetkilendirme kodunuzun kabul edildiğini doğrulayan bir bildirim de olacaktır.

4 · Etkin olmayan bir nick nasıl istenir

DALnet, takma adın sona erme sisteminin çalışma şeklini değiştirdi. Takma adların süresi 30 gün sonra sona ermeyecek. Bunun yerine, "Etkin değil" olarak işaretlenecek.

Kayıt talebi istenmeyen ve etkin olmayan takma adların süresi, 3.650 günlük (10 yıl) bir süre geçtikten sonra veritabanından silinecek ve silinecektir.

Bir takma ad "Etkin deðil" olarak iþaretlendiðinde, bir yýldan uzun bir süredir kayýtlý olan herhangi bir kullanýcý, https://users.dal.net/nick_request.php istek sayfasýndan bunu isteyebilir.

Bir takma ad "Etkin değil" olarak işaretlendiğinde, bir yıldan uzun bir süredir kayıtlı olan herhangi bir kullanıcı bunu users.dal.net portalı (Kullanıcılar -> Takma ad isteyin) aracılığıyla isteyebilir.

Bir takma ad istendiğinde, mevcut sahibi bu konuda e-posta ile bilgilendirilir ve hak talebinde bulunmak için çevrimiçi olabilir (NickServ'i tanımlayarak).

İstenen bir takma ad, sahip tarafından talep edilmezse, talep eden kişilerden birine kaydolma şansı tanır.

Takma adı birden fazla kişi isterse, kime verileceği rasgele seçecektir.

Q: Kaç tane nickname talep edebilirim?

A: Kaç takma ad isteyebileceğiniz konusunda herhangi bir teknik sınırlama yoktur, ancak, Başka insanları da düşünerek ve makul şekilde kullanabileceğinizden daha fazla takma ad istememelisiniz.

Q: DALnet hizmetler(services) e-mail aldım, ancak web sitesi isteğimin süresinin dolduğunu söylüyorsa ("İsteğiniz zaten sona ermiş!")?

A: Hizmetler sizi seçerse ve size bir takma ad kaydetme şansı verirse, iki gün içinde yapmalısınız, hizmetler iki gün sonra başka birine kaydolma şansı verecektir.

Q: Takma adım bir yıl boyunca kayıtlı olmalı mı?

A: Evet, bu bir gereklilik.

Q: Takma ad toplayıcılarına neden yardım ediyorsunuz?

A: Hedefimiz her zaman gerçek kullanıcılara yardımcı olmaktır. Yeni sistem, bir takma ad için "mücadele eden" gerçek kullanıcılara şans verecektir. Daha önce, botnet takma adları alıp takip edebilirdi ve gerçek kullanıcıların bunları alma şansı yoktu.

Q: Donmuş takma adlar ne olacak?

A: Aynı işlem dondurulmuş takma adlar için kullanılacak, ancak dondurulmuş takma adlar yalnızca 365 gün sonra (30 gün yerine) devre dışı bırakılacak ve önceki sahibin bu konuda e-postayla gönderilmeyecek.

Q: Kullanılamayan veya kaydedilemeyen takma adlar ne olacak?

A: Şu anda, yeni işlem bu takma adları etkilememektedir, ancak kullanıcıların gelecekte bu takma adları istemesine izin verebiliriz.

Q: 30 günden fazla kullanılmayan bir takma ad istiyorum, ancak / NickServ INFO bu adı Etkin Değil olarak göstermiyor. Neden?

A: Takma ad ya dondurulur (dondurulmuş takma adlar yalnızca 365 gün sonra devre dışı kalır) veya takma ad muaf tutulur. Birkaç takma adın geçmişte sürelerinin dolmasını engelleyen bir ayarı vardı, bu takma adlar bu sistemden muaftır ve devre dışı bırakılmaz.

Q: Takma ad istemek için bir script (komut dosyası) kullanabilir miyim?

A: Hayır, sistem komut dosyaları / botlar için değil, gerçek kullanıcılar içindir.

Q: Bir IRC Operatörü istediğim takma adı almama yardımcı olabilir mi?

A: Hayır, süreç otomatiktir ve IRC Operatörleri buna müdahale edemez.

Q: IRC Operatörü yanıma kaç kişi takma ad istediğini söyleyebilir mi?

A: Hayır, işlem otomatiktir ve bu bilgi görünmez.

Q: İki ay tatildeydim ve birisinin takma adımı talep ettiğini belirten e-postayı kaybettim. Takma adımı geri alabilir miyim?

A: Hayır, etkin olmayan bir takma adın sahibinin, başka biri isterse takma adını geri almak için 7 günü vardır. Bunu yapmazlarsa, hizmetler takma adı, talep eden kişilerden birine verir (ve takma adı işlem sırasında sona erer).

Q: Bir takma ad istedim ve bir hafta sonra istediğim takma adın kullanılabilir olduğunu belirten bir e-posta aldım, ancak önceki sahibi geldi ve kaydı tamamlayabilmeden önce o tanımladı. Neden?

A: Önceki sahibinin resmi olarak takma adını geri almak için 7 günü vardır, ancak teknik olarak (tasarım gereği), 7 gün sonra bile tekrar çevrimiçi olabilirler ve kimse (talep eden ve hizmetlerden alan) kaydı tamamlamadığı sürece takma adlarını geri alabilirler.

Q: Kurucunun takma adı devre dışı kalırsa kanala ne olur?

A: Hiçbir şey. Bir takma ad "Devre Dışı" olduğunda, sahip oldukları tüm erişimleri tutar (kanalların kurucusu dahil). Yalnızca başka bir kullanıcı istek işlemini tamamlar ve takma adı alırsa erişim kaldırılır. Başka bir kullanıcı takma adı alırsa ve halefi olan kanallar "haleflik süreci" başlatacaksa (halef alınana veya kanalın süresi dolana kadar kanalın kurucusu olmayacaktır).

5 · E-posta Adresinizi Degistirmek

Nickinizle ilgili olan e-posta adresinizi degistirmek isteyebilirsiniz.

E-posta adresinizi degistirmek icin tam olarak gerekli olan komut soyledir:

/nickserv set email sifreniz yeni e-posta adresi

Ornegin:

/nickserv set email sifrem123 janice@delightful.net

E-posta degisimi, nick e-posta adresinize gelen postayi teyit edene kadar degismeyecektir.E-posta adresi degisiminin iki asamasi vardir.E-posta adresi degisikligi istendiginde, oncelikli olarak su anki nick e-posta adresinize bir posta gonderilecektir.Bu elektronik posta, bir e-posta degisikligi oldugunu size belirtecek ve size bunu 72 saat icerisinde iptal etme firsata verecektir.Eger 72 saat icerisinde bu iptal gerceklesmezse, kullanicinin degisimi tamamlamasi icin yeni e-posta adresine bir onay postasi gonderilecektir.

Hali hazirda belirtmis oldugunuz e-posta adresinizi goruntuleyebilmeniz icin hic bir parametre kullanmadan SET EMAIL komutunu yazabilirsiniz:

/nickserv set email

6 · E-posta adresini belirtmek neden onemlidir

6.1 Tamamen Kaydedilmis Bir Nickname'in Ayricaliklari

31 Ekim 2000 tarihinden itibaren, DALnet her kayitli nickin bir e-posta adresi olmasi gerektigini kararlastirmistir.Nicklerle baglantili bir e-posta adresi olmayanlar, o tarihte dusurulmustur.

Nickinizi kaydettikten sonra yararlanabileceginiz bazi ayricaliklar sunlardir:

 • identify komutunu kullanabilirsiniz

 • set email komutunu kullanabilirsiniz

 • drop komutunu kullanabilirsiniz

 • Bir kanal kaydedebilirsiniz

 • http://users.dal.net adresine giris yapabilirsiniz.

Kismen nickini kaydedenler icin asagidaki ayricaliklar mevcut degildir:

 • Memo atmak ve gondermek icin MemoServ'i kullanamazsiniz

 • NickServ access listesi ozelliklerini kullanamazsiniz ( access komutu)

 • NickServ komutlarini kullanamazsiniz: set enforce , set url , set mailblock , set noop , ghost , recover ve release

Bu komutlar uzerine ek bilgiler almak istiyorsaniz, lutfen http://docs.dal.net/docs/nickservtr.html adresini ziyaret ediniz, DALnet'teyken /nickservhelp yaziniz veya http://www.dal.net/services sayfasina bakiniz.

6.2 E-posta uzerinden sifreler gondermek

Bir e-posta adresi belirtmenin tum amaci, nick sifrenizi unuttugunuzda onu adresine isteyebilmenizdir.Kendinizi o nickin gercek sahibi oldugunuza dair bir CSop'a inandirmak yerine, bu kayip sifreleri elde etmenin daha guvenilir bir yoludur. Bir nick icin sifreye ihtiyac duyuldugunda, hali hazirda mevcut olan e-posta adresinize bu gonderilmektedir.

NOT: E-postaniz icin iyi bir erisim guvenligi saglamak sizin sorumlulugunuz altindadir. Eger e-mail hesabiniz sifre-guvenligine sahipse, nickinizde kullanmis oldugunuz sifre ile e-posta adresinizin sifresini ayni yapmaniz iyi bir fikir olmayacaktir. Sifrenin biri aciga ciktiginda, ayni sifreyle ilgili diger seylerin ortaya cikma sansi da artabilecektir.

Bu sifre yontemi nasil isler? 12 Temmuz 2001 tarihindan itibaren, DALnet kullanicilarinin SENDPASS komutunun kullanimi uzerinden sifrelerini alma olanagi saglamistir.Nickname icin SENDPASS komutunu kullanirken, o nick icin e-posta adresine ve kanal sendpass'i yaparken de founder nickinin e-posta adresine sahip olmaniz gerekmektedir.Her e-posta adresi icin, her 72 saat icerisinde bir defa SENDPASS komutunun kullanimina izin verilmektedir. Eger birisi hem nick hem de kanal sifresini unutmussa, zaten beklemek zorunda kalacaktir.

Ikinci bir kisitlamayla sifre guvenliligi daha da artirilmaktadir. Belli bir zaman icerisinde ayni IP veya host tarafindan belirli bir sayida SENDPASS istenebilir.

SENDPASS komutunun soz dizimiyle ilgili aciklamayi http://docs.dal.net/docs/nickservtr.html adresinde bulabilirsiniz.

Kullanicilarin kendi baslarina cozemedikleri sifre veya sahiplik sorulariyla ilgili olarak gene CSOplara basvurabilmeleri mumkundur.Sendpass suresince e-posta adresiniz IRCop'a gosterilmez.E-postanin otomatik olarak gonderimiyle NickServ ilgilenir.

Yine, bir IRCop'un nasil bulunabilecegine dair bilgileri http://docs.dal.net/docs/findopertr.html adresinden alabilirsiniz.

7 · E-posta adresinin gizliligi

DALnet'in e-posta gizliligi hakkindaki ifadesi http://www.dal.net/emailinfo.html adresinde mevcuttur. E-posta adresinizi korumak uzerine, DALnet'in sabit kurallari anlatilmaktadir. Hic bir sart altinda, DALnet e-posta adreslerinin listesini her hangi birine vermez.Eger e-posta adresinizin gizliligi hakkinda ilgi duyuyorsaniz, lutfen aciklamayi okuyunuz.

Yine, bu otomatik bir yontem olmus olmasindan bu yana, IRC Operatorler de bir kullanicini sifresini NikServ'e sorduklarinda onlarin e-posta adreslerini goremezler.

Siz gormelerini istemedikce, diger kullanicilar da e-posta adresinizi goremeyeceklerdir.Eger nickinizi ayarladiktan sonra e-posta adresinizle ilgili her hangi bir sey yapmazsaniz, hic kimse sizin e-posta adresinizi goremeyecektir.Eger gorulebilir NickServ bilgi bolumu icerisine e-posta adresinizi gostermek istiyorsaniz, o zaman asagidaki komutlari uygulayabilirsiniz.Nickinizi identify ettikten sonra, su komutu yaziniz:

/nickserv set showemail on

Fikrinizi degistirip, e-posta adresinizi gorulebilir bir bilgi olmaktan cikarmak isterseniz, o zaman yazmaniz gereken komut soyledir:

/nickserv set showemail off

Daha once de bahsedildigi bigi, e-posta adresinizin guvenligi sizin sorumlulugunuz altindadir. DALnet, sahibinin dikkatsizligi yuzunden meydana gelen spam mesajlarindan ve sifre calinmalarindan sorumlu degildir. SHOWEMAIL'in sifrenizi ve emailinizi unutup SENDPASS komutunu kullanmak istediginiz zamanlarda avantajlari olmasina ragmen, insanlar email adresinizi gorup size spam mailleri gonderebilirler. Eger email hesabinizi birisiyle paylasirsaniz, o kisi nickinizin sifresini bulabilir.Kesinlikle belirtilmelidir ki, sifreler gizli tutulmali ve paylasilmamalidir.

Eger esas e-posta adresinizi kullanmak istemiyorsaniz, o zaman web uzerinde baska ucretsiz bir e-posta hesabini kullaniniz.Ancak, bu ucretsiz hesaplarin kullanilmamasi, sizi ileride olusabilecek guvenlik tehditlerinden sakinir.Ayrica, e-posta adresinizin ayarlarini ulasilinabilir kiliniz.DALnet, gecersiz e-posta adresi ayarlarina sahip olan nicklerden sorumlu olmamaktadir.

7.1 "E-posta adresimi size vermek istemiyorum!"

Kesinlikle bu sizin hakinizdir. DALnet'in ucretsiz bir servis oldugunu vurgulamak isteriz. Size daha iyi bir hizmet verebilmek icin e-posta adresinizi soran daha bir cok ucretsiz servis bulunmaktadir.DALnet, serverlerimize baglanmaniz icin, nickinizi kaydetmeniz gerektigini size soylememektedir.

E-posta adreslerinin gizliligi konusunda hassas olanlar icin, nickinizin kaydini tamamlayabilmeniz amaciyla ucretsiz bir e-posta hesabi actirmanizi oneririz.Bir kere bu bitti mi, bundan sonra isterseniz e-posta hesabinizla ilgili her seyi unutabilirsiniz.Ancak bunu yaparsaniz, gelecekteki bir sifre kaybi asistanligi icin gerekli olabilecek tum haklarinizi kaybetmis olacaginizi unutmayiniz.

8 · Sorunlarin cozumu ve SIkca Sorulan Sorular (F.A.Q.)

Soru: NickServ AUTH kodunun yanlis oldugunu bildiriyor. Ne yapmaliyim?

Cevap: Oncelikli olarak girmis oldugunuz rakamlarin dogru olduguna emin olun.Bu yuzden mumkum oldugunca kopyala-yapistir yontemi onerilmektedir. E-posta adresinizi degistirmis olmaniz ve girmis oldugunuz rakamin eski adres icin gecerli olmasi da olasidir.Bu yuzden girmis oldugunuz AUTH kodunun o nick icin gonderildigini anlamaniz icin postanin tamamini okuyunuz.Bir cok nick icin e-posta adresi ayarlamak, bu gibi akil karisikliklarina yol acabilmektedir.

Ek olarak, son kayittan bu yana e-posta adresinizi degistirmis iseniz, yeni onay kodu bu ikinci e-posta adresine gonderilmis olabilir.Yalnizca bu yeni onay kodu nickinizin kaydini tamamlamak icin gecerli olacaktir.

Ayrica, servislerden yeni bir onay kodu alabilmek icin, SET EMAIL komutunu kullanarak yeni bir e-posta adresi belirtebilirsiniz( Bolum 5 ).Eger NickServ size daha onceden bu e-posta adresini ayarlamis oldugunuzu soyluyorsa, o zaman gercek e-posta adresinizi ayarlamadan once, sahte bir e-posta adresi belirterek kontrol edebilirsiniz.

Soru: E-posta adresimi kurarken hata yaptim. Ne yapmaliyim?

Cevap: Nickinizi kaydetmis oldugunuz 24 saatlik sure icerisinde degistirebilirsiniz.Ilk olarak nickinizi identify ediniz. Daha sonra dogru e-posta adresini kurmak icin, SET EMAIL komutunu ( Bolum 5 ) kullaniniz.

Eger orijinal adres dogru degilse, Servislerden ilk AUTH kodunu alamiyacaksinizdir. E-posta mesajinizi dogru adreste aldiysaniz, devam edip, yukarida aciklandigi sekliyle AUTH kodunuzu giriniz.

Soru: Biri benim yari-kayitli nickimi kullaniyor.Eger RECOVER veya GHOST komutlarini kullanamiyorsam onu nasil geri alabilirim?

Cevap: Onay kodu icin e-posta adresinizi kontrol edin ve nick kaydinizi tamamlayabilmeniz icin girin, ondan sonra RECOVER ve GHOST komutlarini kullanabilir hale geleceksiniz.

Soru: AUTH kodumu e-posta ile alamadim. Simdi ne yapmaliyim?

Cevap: Bunun olabilmesi icin bir cok neden vardir.Birincisi e-posta adresinizde bir yanlislik olabilir.Su komutu yazarak NickServ uzerindeki e-posta adresinizi ogrenebilirsiniz:

/nickserv set email

Bir baska nedense e-posta gonderimi icerisinde lag olmasidir.Eger bir cok kisi nickleri icin e-posta adreslerini kurmuslarsa, o zaman mesajlarin gonderilme suresi uzayabilir. Yardim almadan once en az 6 saat bekleyiniz.

Gecerli bir e-posta adresi belirtmemis olabilirsiniz.Calisir bir e-posta adresi kullanmalisiniz.Eger resmi adresinizi kullanmak istemiyorsaniz, web uzerinden kendinize ucretsiz bir e-posta hesabi bulabilirsiniz.Sifrelerin unutulmus oldugu durumlarda sifrelerin gonderildigi yer orasi oldugundan bu yana, bu e-posta adresini aktif tutmak sizin sorumlulugunuz altinda oldugunu unutmayiniz.Ayrica, bu amac icin DALnet e-posta adresi gecerli bir adres degildir. Daha fazla bilgi icin, bakiniz Bolum 7.1

Soru: Sanirim birisi nickimin sifresini ve e-posta adresini hackledi.

Cevap: Sifre guvenligi sizin sorumlulugunuzdadir.

Sifrenizi alabilmek icin http://docs.dal.net/docs/nickservtr.html adresinde gosterildigi sekilde SENDPASS komutunu kullanmayi deneyiniz. Eger bu calismazsa, #operhelp kanalina girip kanalda op olan biri tarafindan voice verilinceye kadr bekleyiniz. Op disinda hic kimseye cevap vermeyiniz. DALnet icerisinde nasil IRC Operatoru bulnabilecegineze dair bir yardim dokumani mevcuttur.Bu dokumana http://docs.dal.net/docs/findopertr.html adresinden ulasabilirsiniz.

Iyi bir sifre guvenligi icin bir kac aciklama:

 • En azindan 7 karakter uzunlugunda, icerisinde buyuk - kucuk harfler ve ayrica rakamlar da bulunan bir sifre seciniz.

 • Servislerle ilgili komutlari asla bir kanal penceresi uzerinde yazmayiniz, onun yerine baska bir pencere kullaniniz (ornegin, IRC programinizda varsa, status penceresinde yapiniz).

 • Sifrelerinizi bilgisayarinizin icerisine kaydetmeyiniz, cunku bilginiz dahilinde veya haricinda birisi bilgisayariniza erisim saglayabilir.Ayrica, kullanmis oldugunuz scriptlere de dikkat ediniz.Bazilari yalniz sifrelerinizi degil, ayrica bilgisayarinizin kontrolunu de kaptirmaniza olanak saglar.

 • Eger sifrenizi bir internet cafe, kutuphane veya baska halka acik internet hizmeti veren bir yerde identify ediyorsaniz, sifrenizi kimsenin goremeyeceginden ve sifre calan scriptlerin yuklenmemis oldugundan emin olun. Ayrica ''loglama'' fonksiyonun da kapali oldugundan emin olun.

 • Hic kimseyle sifrenizi paylasmayiniz ve DALnet'ten hic kimsenin de size sifrenizi sormayacagini unutmayiniz.Sifrenizin sorulabilecegi tek zaman, sizin sifre yardimi icin gittiginiz CSop tarafindan olacaktir.