Kanal Gelisimi ve Guvenligi

Versiyon 1.2.0


Dokumani son olarak ceviren: Mali () @ 2020-06-21

Dokumani son olarak gozden geciren: h () @ 2018-11-17

Dokumanin orijinal yazari: PJKevin () @ 2004-03-02

Lutfen, bu dokuman hakkindaki her hangi bir gorus veya onerinizi (yardim istekleri icin degil!) docs@dal.net adresine gonderiniz. Bu dokuman icerisinde aciklanmayan bir konuda yardima ihtiyac duyarsaniz, lutfen http://docs.dal.net adresindeki bilgilere bakiniz

Onsoz

Bu dokuman kanal operatorlerine ozelliklede founderlere (kanal kuruculari), kanal gelisimi ve guvenligi konusunda yol gostermek amaciyla hazirlanmistir.Ayrica, Ag (Network) AUP'sinin kanal idare ve yonetimini de nasil etkiledigini icermektedir.

Icindekiler

1 · Kanal nedir?

Kanal, kullanicilarin baska kullancilarla bulustuklari ve belli bir baslik altinda gorus alisverisi yaptiklari bir odadir . Bir kanal, herhangi birisi tarafindan kaydedilip, sahiplenilebilir.ChanServ ile kanali kaydeden kisiye founder adi verilir.ChanServ, kendi kanalini acip yurutmek isteyen kisilerin ozgurce kullanabildigi, DALnet kanal kayit servisidir.

Kanallar, kanalın düzgün bir sırayla çalıştığından emin olmak için kanal operatörleri tarafından saklanır. Kullanıcıları sebepsiz veya sebepsiz yere tekmeleyebilir ve yasaklayabilirler, bu nedenle, kanalın bir ay içinde dolması mümkün değildir. Farklı kanalların farklı kuralları ve konuları ele alma yöntemlerine sahip oldukları dikkate alınmalıdır. Kanal kurallarının ve politikalarının belirlenmesi, kanal yönetiminin takdirindedir.

2 · Bir kanal yaratmak ve kaydetmek

Bir kanal kurup, kaydetmek oldukca kolay bir yoldur. Kanalinizi bir kere kaydettikten sonra, onun nasil idare edeceginiz uzerinde komple yetkiye sahip olursunuz.Kanal kaydetmeden once, lutfen NickServ ile tamamen kaydedilmis bir nickiniz olduguna emin olun.Eger boyle bir nickiniz yoksa, http://docs.dal.net/docs/nsemailtr.html adresindeki dokumana goz atiniz. Nickinizi tamamen kaydettikten sonra, bir kanal kaydetmek icin hazirsiniz demektir.

Ilk olarak, bir kanal yaratmak icin, bir kanal ismi seciniz ve daha sonra da /join [ #kanaladi ] yaziniz. Ornegin, kanal adini #FleetStreet olarak sectiginizi dusunursek, /join #fleetstreet yazarsiniz. Nickinizin yaninda op (@) oldugundan emin olunuz. Kanalin bir baskasinin uzerine kayitli olup olmadigini anlamaniz icin, /chanserv INFO [ #kanaladi ] komutunu kullaniniz, ornek verecek olursak, /chanserv info #fleetstreet . Kanal kayit ederken ve kanalla ilgili komutlari yazarken, kanalin onune # isaretini koymayi unutmayiniz. Eger soyle bir yanit alirsaniz:

-ChanServ- The channel #fleetstreet is not registered.

Bunun anlami, kanalin kayda acik oldugudur.Kanali kaydetmek icin, /chanserv REGISTER [ #kanaladi ] [ sifre_buraya ] [ kanal_aciklamasi ] komutunu yazabilirsiniz. Simdiki ornegimizde sifre olarak ToRnAdO'yu ve kanal aciklamasi olarakta A Cool Chat Channel kelimelerini kullanarak, #FleetStreet kanalini kaydedecegiz. Bunun icin, sunu yazmalisiniz:

/chanserv register #FleetStreet ToRnAdO A Cool Chat Channel .

Lutfen, sifre konusunun hassas bir durum oldugunu unutmayiniz.Ornegin, STAR ve star kelimeleri ayni degildir. Eger kanal sifresini unutursaniz, /chanserv SENDPASS [ #kanaladi ] [ founder_epostasi ] komutunu yazarak sifrenize ulsabilirsiniz. Sayet boyle bir durumda MAILBLOCK opsiyonunuz acik konumdaysa, o zaman kanal sifresini alamazsiniz. Ayrica, kanal sifrenizi duzenli olarak degistirin ve kimseyle paylasmayin. Sifre secimi konusunda yardim icin, lutfen http://docs.dal.net/docs/passwordstr.html adresini ziyaret ediniz.

Hersey bittikten sonra, ChanServ'den kayit isleminizin basarili oldugunu bildiren ve okunmasi gereken bir kac onemli notun bulundugu bir mesaj alacaksiniz.ChanServ komutlari ve opsiyonlari uzerine daha fazla bilgi icin, lutfen http://docs.dal.net/docs/chanservtr.html adresini ziyaret ediniz.

3 · Kanalımı nasıl büyütebilirim?

Kanal kurucularının kanallarını kaydettikten sonra sordukları en yaygın soru budur. Bir kanalın başarısının ana anahtarı sabırdır. Yeni bir kanal bir gecede büyüyemez ve kanalı gerçekten harekete geçirmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birçok şey vardır. Toplu davet DALnet politikalarına aykırıdır ve kanalınızın kapanmasına neden olabilir.Toplu davet ve sonuçları hakkında daha fazla bilgi için Bolum 6.1 bölümünü okuyabilirsiniz. Kanalın kullanıcılara neler sunabileceğini kendinize sorun. Tüm kanal kullanıcılarının ilgisini çekecek bir konu belirleyin. Kullanıcılar üzerinde çok zor olmamaya çalışın. İyi bir kanal kurucusu, kullanıcıların kanala neyin "hoş geldiniz" hissini vereceğini bilmelidir. Bir kullanıcı bir kanala girdiğinde, baktığı ilk şey konudur. Kullanıcıları rahatsız edebilecek ve ayrılmalarına neden olabilecek hiçbir şey olmadığından emin olun. Buradaki ana fikir, Size nasıl davranılmasını istiyorsanız, diğer insanlara o şekilde davranmaktır. .

.Kanal kurallarını ayarlarken, tüm kullanıcılar için adil olduğunuzdan emin olun. Kimse çifte standartlardan hoşlanmaz. Kick ve banları orta derecede ve sadece gerektiğinde kullanın. Gereksiz yere uzun süreli banlar eklemek boş bir kanaldan başka bir şeye yol açmaz. Açık fikirli olun ve herkese, kendinize davranılmasını istediğiniz şekilde davranın. En yaygın kanal kuralları flood, spam, reklam / davet ve Operatörlere yalvarmamaktır. Gerisi sadece size bağlı olacaktır; Kurucu ve kanalın geri kalan yöneticilerine.

Kanalınızı popüler hale getirmenin birçok yolu vardır. Bunlar bir oyun botu veya iyi bir amaç için bir destek kanalı olabilir. Kanallar popülerliklerini ağızdan ağıza söylerler. Mevcut ziyaretçilerinizin arkadaşlarını davet edebilmeleri için kullanıcıları çekecek bir şeyler olmalı. Bir kanal web sitesine edinin ve kanalınıza kullanıcıları ilgilendirebilecek bazı yararlı bilgiler ekleyin. Sadece meydan okumak için başka bir kanalı klonlamamanız önerilir. Örnek, #optraining ve #trainingop. Bu, kurucunun yaratıcılık eksikliğini gösterecek ve kullanıcıların bir tür sorun olduğunu düşünmelerini sebep olacaktır. Oluşturulan kanallar herkes için temiz ve olumlu bir ortama sahip olmalıdır.

4 · XFLAG nedir ve nasıl etkinleştirilir?

XFLAG, kanalınızı saldırılardan korumak için yeni bir komuttur, etkinleştirmek için önerilen seçeneği kullanmanız gerekir

Syntax: /ChanServ XFLAG #channel RECOMMENDED

XFLAG hakkında daha fazla bilgi için lütfen belgeyi ziyaret edin http://docs.dal.net/docs/chanflags.html

5 · Kanal guvenligi ve sorunlari

Kullanicilarin bilmeleri gereken tek sey, kanallarini nasil guvenli bir hale getirecekleridir.Bu bolumde, kanal yonetimleri tarafindan ortak olarak karsilasilan sorunlari aciklayip, tartisacagiz.

5.1 ChanServ Guvenlik Opsiyonlari

SOplar/AOplar tarafindan bilinmeyen kisilerin oplanmasi, kanal founderlerinin ortak olarak karsilasmis olduklari bir problemdir.Bu, farkli yonlerden kanal guvenligi icin tehlike olusturmaktadir.Bu yuzden, DALnet Servisleri, ChanServ uzerinden OPGUARD opsiyonunu olusturmustur.Opsiyon acik konumdayken, sadece kanal access (erisim) listesindeki kisiler ChanServ tarafindan oplanir.

Kanalýnýz düzgün senkronize edilmediyse #operhelp adresine gidin. DALnet personeli kanalý tekrar senkronize etmenize yardýmcý olacaktýr.

Kanalinizi ilk kaydettiginizde, kanal MLOCK (kip kilidi)'iniz otomatik olarak +nt-k olarak ayarlanir. +nt'nin her zaman icin kalmasini tavsiye ederiz.+n, kanalda olmayan kullanicilardan gelebilecek harici mesajlari onler.Bu harici floodlari onledigi icin asiri derecede onemlidir.Diger taraftan, +t kanal operatoru olmayan kisilerin topici degistirmesini onler.

LEAVEOPS ve UNSECURE opsiyonlarini kullanmaniz onerilmez. LEAVEOPS'u acik konuma getirdiginizde, kanala giren ilk Op, ChanServ tarafindan deop edilmez (yani opu alinmaz). Eger UNSECURE acik konuma getirilirse de, kanal founderinin, kanal ayarlarini degistirmesi icin ChanServ'e identify yapmasi gerekmez.Her iki opsiyonunda kendine has avantajlari vardir ancak bir guvenlik acigi olusturmaktadirlar.LEAVEOPS opsiyonu bos bir kanali guvenilir bir hale getirmez ve problemler yaratabilir. UNSECURE acik konumda oldugunda, Founder nickini identify eden her hangi biri, erisim listesinde founderin sahip oldugu guclere sahip olur ve kritik kanal ayarlarini degistirebilir.Bu iki opsyion, en iyisi hic kullanilmamalidir.

5.2 Kanal Operatorlerini Secmek

Burada, guvenlikle soz konusu oldugudan, kanal yonetimi icin cok onemli bir karardir. Kanal operatorleri, founderin yoklugu suresince, kanalla ilgilenecek kisilerdir.Kanalda kontrol disi olaylarin olmamasini saglarlar.2 cesit ve birbirinden farkli erisimlere sahip kanal operatoru vardir.Bunlar SOp'lar ve AOp'lar olarak adlandirilir.

SOp'lar veya bir baska degisle Super Operatorler, asagi yukari founder'in asistani diyebilecegimiz kanal operatorleridirler.Akick (kalici ban) ekleyip silebilme ve AOp (Auto Operator)ekleme yetkisine sahiptirler. Temel olarak, bu oplarin seciminde dikkatli olunmalidir.IRC, DALnet Servisleri ve Kanal Guvenligi konusunda bilgisi olan kisilerin eklenmesi onerilir.AOp'lar veya diger adiyla Auto Operatorler, kisitli duzeyde erisime haizdirler ve kanal erisim listesi uzerinde yetkileri yoktur.Temel IRC komutlarini, DALnet Servislerini ve kanal guvenligini bilmeleri gerekmektedir.

Kanal operatoru secme olayi Sen bana access verirsen ben de sana veririm seklinde olmamalidir.Bir cok Opun yapmis oldugu ortak hatalardandir ve bir kanalin veya her iki kanalin da yonetiminde sorunlara yol acmistir. Kimin potansiyel bir Op olabilecegi konusunda kendi sahsi fikrinizi kullanin.Kanalda onunla birlikte calisin, bilgisini ve yetenegini inceleyin. Fikir alisverisi yapmak, onunla konusmak, onun bilsigisini degerlendirmede size yardimci olacaktir.

5.3 Flooding (Flood yapmak)

Kanal flood'u (arka arkaya kanala mesaj yazmak), karistirici oldugu gibi tehlikelidir ve islerin yavaslamasina yol acar.Flood, metin seklinde, notice, ctcp, hatta join/part seklinde de tezahur edebilir. Tum bunlar kullanicilar arasinda panige yol acabilir.Bu bolum size bu sorunu nasil cozeceginiz hakkinda siz yol gosterecektir.Bir kanal operatoru olarak, kanal kiplerini ayarlamada yetkileriniz vardir.Bir flood meydana gelir gelmez, asagidaki kanal kiplerini koymaniz onerilir, bunlar:

+m Kanalda voice'si (+v) ve opu olmayanlarin konusmasini onler ve kanali modere eder.

+M Yalnizce kayitli nickler ana ekranda sohbet edebilir.

+i Invite only (davet), flood yapanlari kanala girmeden engeller.

+R Bu tip saldirilarda genelde kayitsiz nicklerin kullanildigi goz onune alinirsa, bu kiple de yalnizca kayitli nicklerin girisine izin verilir.

+c Kanala renkli yazilarin gonderimini durdurur.

Kanal modlari(kipleri) uzerine daha fazla bilgi edinmek icin, lutfen http://docs.dal.net/docs/modestr.html adresine basvurunuz.

5.4 Spam (Istenmeyen mesajlar)

Reklam veya rastgele mesajlar bir cok kanalin karsilasmis oldugu bir diger sorundur. Bazen, onlari yakalamak kolaydir bazense zordur ve kimin yaptigini anlamaniz icin olaya derinlemesine bakmaniz gerekebilir.Bazi reklam yapan botlar voice'si ve Op olan kisilere, mesaj gondermez, boyle bir durumda reklam yapan botlarin kanal operaratorleri tarafindan tespit edilmesi kolay degildir.Gercek reklam yapan kisiyi kanalda goremediginiz icin, 'aktarmali botlari' indirmek zordur.Iste bir reklamciyi yakalamaniz icin yapmaniz gerekenler;

Simdi bunu bir ornekle izah etmeye calisalim.#DALnetHelp kanalina giriyorsunuz ve orada bir reklamci oldugunu bildiginiz halde onu gorememektesiniz.Reklami UB40 nickinden aldiginizi farz edelim.Ilk olarak, UB40 uzerinde /whois cekiniz. Muhtemelen asagidaki sonucu goreceksinizdir.

UB40 is ~pest@219.94.62.166 * bleh
UB40 using broadway.ny.us.dal.net 42nd Street
UB40 has been idle 29secs, signed on Sat Jan 17 20:37:48
UB40 End of /WHOIS list.

Simdi de su komutu uygulayiniz; /who +ch #DALnetHelp 219.94.62.166 . Bu komut, #DALnetHelp kanalinda 219.94.62.166 hostuna sahip birisini arar ve sonucta sunun gibi bir karsilik alirsiniz:

#dalnethelp Road_Runner H+ kevin@219.94.62.166:0 Silence is Golden
#dalnethelp End of /WHO list.

Boylelikle simdi viruslu kullanicinin Road_Runner oldugunu anlamis olduk. Spamlarla (istenmeyen mesajlarla) mucadele hakkinda daha fazla bilgi icin, http://docs.dal.net/docs/annoytr.html#2 adresini ziyaret ediniz.

5.5 Kanal Senkranizasyonu

Kanalinizin senkronize olmayisinin bir kac farkli nedeni vardir. Bunun en yaygin nedeni ise, netsplitlerden sonra kanalinizin duzenli bir sekilde senkronize olmayis ve de serverler arasindali ayarlarin farkliligidir.

Kanalinizin senkronize olmayisini bir kac farkli sekilde anlayabilirsiniz. Genelde bunu ChanServ'un kanallar uzerindeki hareketlerinden fark edebilirsiniz. Ornegin; bir cok defa kanal modlarinin konulması veya surekli olarak topicin degismesi. Diger insanlarin neler soyledigini de goremeyebilirsiniz. Bir duzensizlik oldugunu fark edebilirsiniz.

Kanaliniz dogru olarak senkronize olmadiysa, bunu duzeltmenin tek bir yolu vardir o da kanalinizdaki tum kullanicilari cikarmaktir. Kanalda bulunan (Eger bir kac kisilerse) kullanicilarla konusarak, onlarin bir kac dakikaligina kanaldan cikmalarini rica edebilirsiniz veya bu zorsa (kanal buyukse), /chanserv MKICK #kanaladi

komutunu kullanarak kanaldaki tum kullanicilari cikarabilir ve boylece kanalinizin senkronize olmasini ve de yeniden organize olmasini saglayabilirsiniz. Masskick komutu uzerine daha fazla bilgi icin, lutfen http://docs.dal.net/docs/chanservtr.html#9 adresini ziyaret ediniz.

Kanalınız düzgün senkronize edilmediyse #operhelp adresine gidin. DALnet personeli kanalı tekrar senkronize etmenize yardımcı olacaktır.

5.6 Kanal ele gecirmeleri

Bir cok kanal founderini korkutan bir sorunda, baska birisinin kanalini ele gecirmesidir.Genelde bu soruna, founderin bilgisi dahilinde olan veya olmayan bir kisinin sifreyi bilmesi neden olmaktadir.Buna neden olan bir cok durum vardir:

1- Founderin nickini ve/veya kanal sifresini paylasmak

2- Founderin, e-posta hesabinin sifresini paylasmak

3- Servisleri taklit eden kisilere identify yapmak(tanimlama)

4- Servislere identify etmek icin, scriptler veya otomatik tanimlayicilar kullanmak

O kisiyle ne kadar yakin olursaniz olun, sifrelerinizi her hangi birisiyle paylasmaniz iyi bir fikir degildir.Sifreler ozel ve gizlidir ve kayitlamis oldugunuz kanala erisim kazanmaniz icin size yardim eden, erisim kelimesidir.

E-posta hesabinizin sifresini her hangi birisiyle paylastiginizda, kullanici kanal sifresini almak icin SENDPASS komutunu kullanabilecektir (MAILBLOCK opsiyonunun kapali olmasi sartiyla).Guvenli bir e-posta hesabiniz yoksa, MAILBLOCK'i acik konuma getirmek iyi bir fikir olacaktir, ancak diger taraftan sifrenizi kaybederseniz, ve de MAILBLOCK opsiyonu aciksa, onu tekrardan alma sansiniz olmayacaktir.

Servis taklitcilerine, sifrenizi tanimlama yapmaniz da, DALnet servisleri olan ChanServ ve NickServ'e tanimlama yapmadiginiz anlamina gelir.Onun gercek servisler olup olmadigini anlamanin 2 yolu vardir, servisler 8 karakter uzunlugundadir, ilk 4 karakteri hangi servis oldugunu, son 4 karakteri ise Serv seklinde olur.Ayrica unutmayiniz ki servisler SADECE services.dal.net'ten baglidir.Servis taklitciligi uzerine daha fazla bilgi icin, lutfen http://docs.dal.net/docs/ircimpstr.html adresini ziyaret ediniz.

Otomatik olarak tanimlama yapan scriptleri kullanmak, ozellikle scriptinizi birisiyle paylasiyorsaniz, oldukca tehlikelidir.Bazi scriptlerin, sifreyi gercek servislere gondermeyip, arka kapilar icerir.Nickinizi veya kanalinizi kaybetmektense, en iyisi siz /nickserv identify veya /chanserv identify komutlarini kullaniniz.

Bazen, kanal operatorleri founder de dahil olmak uzere, kanaldaki tum operatorleri kanaldan atip banlayarak, kanali ele gecirme girisiminde bulunabilir. Ancak, kanalda olmaya ihtiyac duymadan, servislerden bu tur durumlarda kullanabileceginiz komutlar vardir.Eger kanaldan banlandiysaniz, ChanServ'in icermis oldugu UNBAN komutunu kullanarak, baninizi kaldirabilir ve kanala tekrardan girebilirsiniz. Bunun icin yazmaniz gereken komut ise, /chanserv UNBAN [ #kanal ] . Eger tekrardan banlandiysaniz veya o sahis sizi otomatik olarak banlayan bir script kullaniyorsa, o zaman da su komutu kullanabilirsiniz, /chanserv deop [ #kanaladi ] [ nickname ] . Bu komutla, sorun yaratan operatorun opunu almis olursunuz. Not: Sizden, kanalda daha yuksek erisim seviyesine sahip olan bir kisiyi deop edemezsiniz.Ornegin, AOplar SOplari, SOplar da Founderlerin opunu alamazlar. Eger SOp veya founder iseniz ve bu kullanicinin rahatsiz ettigini fark ederseniz, kanalda olmadan onun erisimini her zaman icin silebilirsiniz.Kullanicinin opunu silip, kendinizi unban ettikten sonra, kanala tekrardan girebilirsiniz.Durum ne olursa olsun, bilmediginiz kislere op vermeyin ve kanal ekibini secerken dikkatli olun.

Bazen, erisim listesinde adi olmayan birinin op oldugunu gorur ve onun nasil op aldigini merak edersiniz.Kullanici, Op oldugu nickini idientify edip, baska bir nickini kullaniyor olabilir. O kullanicinin nasil erisime ulastigini ortaya cikarmak icin, /chanserv WHY [#kanaladi] [nickname] komutunu kullanabilirsiniz. Gelin buna bir ornek verelim. Dungunban nicki kayitli degil ve #Fleetstreet kanalinda Op konumundadir. /chanserv WHY #fleetstreet dungunban komutunu yazdigimda, asagidaki sekilde bir cevap gelecektir:

-ChanServ- dungunban has SOp access to #fleetstreet. Reason: Identification to the nickname Road_Runner.

Boylelikle, dungunban nickinin, Road_Runner nickini identify ettiginden SOp erisimi oldugunu goruyoruz.

Bir baska benzer komut ise, kanaldaki kullanicinin bize erisim seviyesini gosteren, ACC komutudur. /chanserv ACC [#kanaladi] [nickname] . Ornegin, #fleetstreet kanalinda, Road_Runner nickinin hangi erisime sahip oldugunu bilmek istiyorum, bunun icin su komutu kullanirim; /chanserv ACC #fleetstreet Road_Runner . Cevap olarak ise su gelecektir:

-ChanServ- Road_Runner ACC #fleetstreet 2 (SOP)

Kanal erisim ve onun seviyeleri uzerine daha fazla bilgi icin, lutfen http://docs.dal.net/docs/csaccesstr.html adresini ziyaret ediniz.

6 · Kanallar ve DALnet AUP'si.

DALnet, bize ucretsiz Servisleri ve bizim kullanmamiz icin yeterince kaynak vermistir. Bu kaynaklari duzenli bir sekilde kullanmasini bilmeliyiz.DALnet'e baglanan tum kullanicilar agin AUP'sine uymak zorundadir. Unutmayiniz ki bu hak degil, bir ayricaliktir.Ingilizce yazilmis bu kurallari okumak isterseniz, http://www.dal.net/aup adresine gidiniz. Simdi de kanal idaresini etkileyen bir kurali iki bolumde elden gecirecegiz.Bunlar, kitlesel reklam ve Servisleri kotuye kullanmak.

6.1 Kitlesel reklam

Kitlesel reklam asagidakilerle sinirli kalmayip, temelde sunlari icermektedir:

1- /invite komutunun haddinden fazla kullanilmasi

2- Scriptler araciligiyla, kanala giren kisilere kanal noticeleri ve mesajlarin atilmasi

3- Kanallarda reklam amaciyla asiri derecede /quit ve /part mesajlarinin kullanilmasi

DALnet, kullanicilarin kendi secmis oldugu 10,000'den fazla kayitli kanala sahip oldugu icin, kitlesel reklama izin vermemektedir.Bunun anlami baska kullanicilari kanala davet edemiyeceginiz demek degildir.Ancak, davet sekliniz zorla veya bir baska kanaldaki kullanicilara kitlesel bir reklam seklinde vukuu bulursa, Agin AUP'sine karsi geldiginiz icin, ciddi bir sekilde uyari alir hatta kanalinizi kapanma noktasina getirebilirsiniz.

Kitlesel reklam kurallari uzerine daha fazla bilgi icin, http://kline.dal.net/massads/mup.htm adresini ziyaret ediniz.

6.2 Servislerin Kotuye Kullanimi

DALnet servisleri kullanicilarin rahatligi icin onlara nick ve kanal kaydiyla onlar idare edebilme firsati saglamistir.Kullanicilar onlari kotuye kullanmaktan kacinip, duzgun bir sekilde kullanmalidir.Servisleri kotuye kullanmak, bir cok kanal kaydetmek, erisim listesine *!*@*.* seklinde ekleme yapmak, MemoServ araciligiyla kullaniclara rastgele mesajlar gondermek ve servisleri flood etmek seklinde tezahur edebilir.Services Root Aministratorlerle ic ice olan, DALnet Services Abuse Ekibi ve onun KLine alt ekibi bu tur duzenlemeleri yapmakla sorunludur.

Kanal kayitlari sag duyulu ve belli bir duzeyde yapilmalidir.Baska birilerinin kullanimini onlemek icin, isinize yaramayan kanallari kaydetmenin hic bir amaci yoktur.DALnet servislerinin kullanimi herkesin kullanimina ucretsiz bir sekilde acik oldugundan, kanallarin satisina ve ticaretine, DALnet tarafindan izin verilmemektedir.

*!*@*.* seklinde erisim listesine bir giris yapmaniz, kanaliniz icin herkese erisim veriyorsunuz anlamina gelir.Ornegin, #FleetStreet kanalinin SOp listesine, *!*@*.* seklinde bir giris erisimi verirsem, kanala giren tum nicklerin (kayitli veya kayitsiz) SOp erisimi olur. Bununla yalniz servisleri kotuye kullanmakla kalmayip, kanal guvenligi icin acik bir tehdit olusturmus olursunuz.

Kisa bir zaman araligi icinde, MKICK ve MDEOP komutlarinin ard arda kullanilmasi ChanServ'in kullanimini aksatacaktir.Bu tip komutlar gerektiginde bir defa kullanilmalidir.Komudu yazdiktan sonra lutfen servislerden cevap vermesi icin bekleyiniz ve sabirli olunuz.

Yapilan saldirilarin duzeyine gore, bir kanal frozen edilebilir, kapatilabilir veya servisler tarafindan tamamen ignore edilebilir(gormemezlikten gelinebilir). Servislerin kotuye kullanimiyla ilgili olarak daha fazla bilgi icin, lutfen http://kline.dal.net/sabuse adresindeki bilgileri okuyunuz. Servislerin kotuye kullanimiyla ilgili olarak sorularinizi, adresine gonderebilirsiniz.

7 · Ozet

Tüm Kanal Operatörleri ve Kanal Operatörleri olmayan bir kanal geliştirmede birlikte çalışmalıdır. Her iki yönde de çalışır. Ops olmadan, kanal felaket bir hal alacak ve kurucuyu hareketsizlik nedeniyle kanalını başka bir rastgele kullanıcıya feda etmeye yönlendiriyor. Kullanıcılar olmadan, ilk etapta kanala sahip olma amacını yitirir. Akıllıca bir kanal adı seçmek en iyisidir. Kullanıcıları cezbedecek bir isim. Sabır ve yaratıcılık bir kanalın büyümesinin ana fikridir. İyi bir ev sahibi (kanal operatörü), konuklarını doğru şekilde tedavi edebileceğini bilir.

Kanal founderi kanalda olan herseyden sorumludur.Kanalinizi nasil guvenli hale getirebileceginizi ogrenin.Kanal guvenligi ve idaresi konusunda SOplarinizi ve AOplarinizi egitin.Flood veya ele gecirme girisimleri gibi acil durumlarda nasil davranacaginizi ogrenin.

Tum kullanicilar, Ag kurallarina baglidirlar.Aga baglandiginizda, Agin kurallarini sizin okumus ve tamamen anlamis oldugunuz seklinde ele aliriz.Gormemezlik bir bahane degildir.DALnet, ag kurallarini uymayan birisini Ag'dan cikarmaya yetkilidir.

Umariz, bu dokuman, sizlerin beklentisini karsilamis ve sorunlarin cozumunde sizlere yardimci olmustur :o)

8 · Tesekkurler

Bu dokumani yazmamda bir kac kisi benden yardimlarini esirgemedi.Ilk olarak, Dokumantasyon Ekibinin Lideri Fredfred'e tesekkur ederim. Bunun yani sira, bu dokumanin cikmasi icin fikirlerini paylasan ssr ve Kzoo'ya da tesekkurlerimi sunmayi bir borc bilirim ve ayrica uzun suredir benden yardimlarini esirgemeyen, squirrel ve LadyDana'ya da tesekkur ederim.Bana destegini veren ve beni egiten, DALnetHelp kanalini da unutmamam gerekir.Siz olmadan bu dokumani ortaya cikaramazdim cocuklar. ;)